Veselīgs iedegums

Līdz ar siltā laika iestāšanos saule arvien vairāk priecē ar siltumu, tāpēc ir būtiski atcerēties pasargāt no staru negatīvās ietekmes, pāragras novecošanas jeb fotonovecošanas un ādas vēža attīstības riska, lietojot pareizu saules aizsargkrēmu pirms un pēc sauļošanās. Kā noteikt savas ādas tipu un izvēlēties piemērotāko
sauļošanās kosmētiku? Kāpēc svarīgi izvēlēties atšķirīgu aizsargkrēmu sejai un ķermenim? Kuriem marķējumiem pievērst uzmanību, izvēloties saules kosmētiku? Kā saglabāt ilgstošu, veselīgu iedegumu un mazināt ādas mitruma zudumu.

Dermataloģes Laumas Valeines ieteikumi veselīgam iedegumam

Šobrīd, kad iestājies silts laiks un saule mūs priecē ar savu siltumu, ir būtiski atcerēties, ka saules stariem ir arī negatīva ietekme. Lai pasargātu sevi no pāragras novecošanas jeb fotonovecošanas un ādas vēža attīstības, no pavasara saulainajām dienām līdz pat vasaras beigām ikreiz, kad atrodamies saulē, svarīgi lietot saules aizsargkrēmu.

Saules aizsardzība ir svarīga pilnīgi visu vecumu cilvēkiem, tomēr īpaša piesardzība jaievēro bērniem, jo viņu āda ir daudz plānāka un jutīgāka pret ultravioleto starojumu. Zīdaiņiem atrašanās tiešajos saules staros vispār nav ieteicama, bērniem līdz triju gadu vecumam jābūt īpašai piesardzībai, jo ir zinātniski pierādīts, ka tad, ja bijuši saules apdegumi vecumā līdz 18 gadiem, pieaugušo vecumā par 2–2,5 reizēm paaugstinās risks saslimt ar ādas vēzi. Tāpat atbildīgi pret saules aizsardzību jāizturas veciem cilvēkiem, kā arī ikvienam, kam ir daudz veidojumu uz ādas, tajā skaitā dzimumzīmes, jo arī šie cilvēki ir ādas vēža attīstības riska grupā. Tāpat būtiski aizsargāt ādu ir visiem tiem, kam ir pigmentācijas traucējumi jeb  tumši traipi, un cilvēkiem ar pastiprinātu kapilāru tīklojumu un sārtu seju, jo saule veicina arī neoangioģenēzi jeb jaunu asinsvadu veidošanos un esošo asinsvadu paplašināšanos.

Dienās, kad plānots ilgstoši uzturēties brīvā dabā, saules aizsargkrēms jālieto visām atklātajām ķermeņa daļām. Turklāt to nepieciešams uzklāt atkārtoti ik pēc 2–3 stundām, kā arī pēc peldes vai intensīvas svīšanas.

Kas jāņem vērā, izvēloties saules aizsargkrēmu:

Ādas fototips –
• I fototips – cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem un rudiem matiem un acīm, kuriem iedegums neveidojas, bet parasti ir tikai ādas apsārtums, viegli veidojas apdegums, kā arī veidojas vasarasraibumi, jālieto krēmi ar visaugstāko aizsardzību SPF 50+ (attiecas uz Eiropā reģistrētiem krēmiem).
• II fototips – sākumā apsārtums, pakāpeniski veidojas iedegums, āda ir vidēji jutīga uz UV starojumu, jālieto krēmi ar SPF 20-25.
• III fototips – saulē veidojas vienmērīgs iedegums, un reti rodas apdegums, saules aizsargkrēmi jālieto ar SPF 15-20.

Ādas tips: būtu ieteicams iegādāties atsevišķi krēmu sejai un ķermenim.
• Sausai vai normālai ādai vislabāk derēs krēma forma.
• Taukainai, kombinētai vai problemātiskai ādai piemērotāks būtu fluīds vai emulsija, vai krēmi, kas nesatur eļļu (oil free).

Izvēloties krēmu, ir svarīgs ne tikai SPF jeb saules aizsargfaktors, bet arī tas, lai uz tā būtu norāde par aizsardzību pret UVA un UVB. Nedrīkst aizmirst, ka no saules jāsargā arī acis un galvas āda, valkājot saulesbrilles un cepuri.

ĪPAŠI SVARĪGI!
Neatrasties tiešā saulē no plkst. 11.00 līdz 15.00. Pēc sauļošanās būtu ieteicams lietot ādu nomierinošus,
mitrinošus, atvēsinošus pēcsauļošanās krēmus.

Lauma Valeine iesaka

1. CLARINS After Sun nomierinošs balzams pēc sauļošanās sejai un ķermenim 30,90
2. CLINIQUE Face Shakewell minerālus saturošs aizsargfluīds pret saules iedarbību SPF 50 21,90
3. MADARA Weightless Sun Milk SPF 20 saules aizsargkrēms sejai un ķermenim 23,-
4. FILORGA Bronze Body SPF 30+ iedegumu veicinošs sauļošanās līdzeklis 36,-

Katrīna Puriņa-Liberte iesaka ļaut saulei sniegt pozitīvas emocijas, ievērojot piesardzību

Vasara ar spožo sauli ir laiks, ko mēs, ziemeļnieku tauta, esam gaidījuši ilgi un novērtējam katru saulaino dienu, bieži vien tajās atrodoties ārpus telpām, tādējādi uzņemot siltumu un D vitamīnu. Kā mediķe  uzskatu, ka par sauļošanos un aizsardzību pret saulītes kaitīgo pusi jāizglīto visu gadu, jo aiz mākoņiem tā ir vienmēr, un, lai kā tā mēdz priecēt, diemžēl tieši saules stari ir viens no faktoriem, kas palielina ādas novecošanu un paaugstina iespēju saslimt ar ādas vēzi dažādās vecuma grupās. Īpaša uzmanība, sauļošanās sezonu uzsākot, ir jāpievērš maziem bērniem, grūtniecēm un senioriem. Tomēr ir rekomendācijas, kas būtu jāņem vērā visiem, kuri dosies uz pludmali vai piknikā šās vasaras saulainajās dienās.

Ja esi topošā māmiņa, ņem vērā to, ka drīkst baudīt saules starus, taču arī gaidību laikā jāņem vērā tālāk
ieteiktās rekomendācijas, īpaši pievēršot uzmanību savas ādas tipam. Ļoti svarīgi būtu atcerēties, ka grūtniecības laikā āda var kļūt jutīgāka, kā arī tai ir nosliece uz pigmentācijas plankumu veidošanos,
tādēļ uzturēšanās saulē jāizvērtē īpaši uzmanīgi un obligāti jālieto saules aizsargkrēmi – droši vari lietot tos krēmus, kurus iesaka bērna jutīgajai ādai. Grūtnieces vēderu drīkst sauļot, taču jāatceras par aizsargkrēma lietošanu un jāseko līdzi tam, cik ilgi uzturas saulē. Ļoti būtiski saprast, ka ne jau paši saules stari var nodarīt kaitējumu mazulim mātes vēderā, bet tieši tas, ka topošā māmiņa sakarst,
un tādējādi palielinās ķermeņa temperatūra, radot nelabvēlīgus apstākļus bērniņam. Sauļojies mēreni un piesardzīgi, ņemot vērā rekomendācijas!

Pirms baudām saules priekus, būtu svarīgi būt izglītotai par savas ādas stāvokli un tās tipu. Būtu nepieciešams konsultēties ar dermatologu, kurš novērtētu dzimumzīmes un varētu ieteikt tieši jūsu ādai nepieciešamo saules aizsardzības krēmu un sauļošanās režīmu. Dzimumzīmes un ādas stāvokli būtu nepieciešams pārbaudīt ik gadu, jo diemžēl saules ietekme kļūs kaitīgāka un pieaug saslimušo skaits ar ādas vēzi. Ņemot vērā šos faktorus, jāsaprot, ka sauļošanās sezonā jāievēro ieteikumi, lai samazinātu iespējamo ādas saslimšanu risku.

Katrīna Puriņa-Liberte iesaka

1. CLARINS Saules aizsarglīdzeklis ķermenim SPF 30 30,90
2. CLARINS Lait-en-Spray Solaire izsmidzināms pieniņšs SPF 50 34,90
3. MADARA Plant Stem Cell saules aizsarglīdzeklis ar toni SPF30 29,90
4. BIOTHERM Brume Solaire Hydratante mitrinošs sprejs sejai, SPF 50 25,-