Ādas aizsardzība pret sauli

Kāpēc mums vispār jālieto sejas ādas saules aizsargfiltrus un kas ir minimālā eritēmas deva jeb MED?

MED ir saules starojuma deva, kas rada skaidri redzamu ādas eritēmu jeb apsārtumu 24 stundu laikā pēc parādīšanās saulē un to dēvē par ādas fotobojājumu. Apsārtuma intensitāte ir atkarīga no ādas fototipa, un tas veidojas pat pēc vidēji 20 minūtēm pavadītām saulītē maija vai jūnijā dienā.
Lai izvairītos no apsārtuma jeb eritēmas un samazinātu saules UV starojuma radītu bojājuma risku, savā ikdienas ādas kopšanas rituālā jāievieš aizsardzības kosmētika ar saules SPF.

 

Eksperta viedoklis

Pastāv divi SPF filtru veidi, kurus satur saules aizsardzības kosmētika:

  • ķīmiskie filtri atgrūž UV starojumu – gan UVA, gan UVB. Aizsargkrēmi ar šo filtru iesūcas ādā, neļaujot starojumam radīt negatīvu ietekmi uz ādu;
  • fizikālie filtri atstaro un izkliedē UV starojumu. Šos filtrus saturošie uz ādas veido necaurlaidīgu aizsargājošo kārtu.

Fizikālie filtri ir visefektīvākie, un aptuveni 2 mg aizsargkrēma [ uz 1 cm² ādas vir­smas], kas jāuzklāj atkārtoti, ir pietiekams daudzums, lai nodrošinātu aizsardzību pret UV starojumu.

Saules kosmētikas klāstā pieejamas dažādas SPF formas –  krēmi, emulsijas, spreji un losjoni, pūderi un pat salvetes, un aicinu sev piemērotāku veidu izraudzīties pēc uzklāšanas ērtības vai konkrētām vajadzībām – taukainai, hiperpigmentētai vai novecojošai ādai. Bērniem visbiežāk izvēlas sprejus, lai nebūtu ilgstoši jāziež krēms uz ādas, savukārt sievietes vairāk dod priekšrocību fluīdiem un emulsijām.

Sev atbilstošāko krēmu jāizvēlas arī atkarībā no ādas fototipa, un to kopā ir seši. Mūsu platumgrādos biežāk sastopams I-III ādas fototips – ļoti bāla āda, kas ātri apdeg, uzreiz kļūst sarkana, kņudoša un niezoša, reti iedeg, un tādai ādai nepieciešama saules aizsardzības kosmētika ar SPF50.

Vidējs ādas tonis II-III ne tik ātri apdeg un reti kļūst sarkans – tam jāizvēlas kosmētika ar SPF30 – 50.

Tumšāks ādas tips var atļauties SPF 15-30.

Tādēļ diendienā pieaugušajiem ieteicams izmantot saules aizsarglīdzekļus ar vismaz SPF 15 – 30, bet bērniem – ne mazāk kā SPF50. Izvēlēlieties līdzekļus aizsardzībai no UVA un UVB stariem, uzklājot uz ādas pusstundu pirms iziešanas saulē, un lietošana jāatkārto ik pēc 2-3 stundām, savukārt pēc peldes uzlikt jaunu krēma apjomu. Un noteikti aicinu atturēties no atrašanās saulē laika posmā no plkst.11 līdz 15, jo šajā laikā zemes virsmu sasniedz maksimāls saules UV staru daudzums.

JAUNĀKĀS SAULES KOSMĒTIKAS TENDENCES – KĀDAS TĀS IR?

Man ļoti patīk šī brīža tendence, ka arvien vairāk ražotāju pielieto dažādus preparātus atšķirīgām ādas vajadzībām, piemēram, papildinot saules aizsargkosmētiku jutīgai ādai, ādai ar tendenci uz kuperozi vai rozāciju, ādai ar pigmentācijas problēmām vai foto novecošanas pazīmēm jeb antiage preparāts.

Man patīk fluīdi un krēmi, kas ātri uzsūcas un uz ādas neatstāj bālganu kārtu, un es vienmēr lietoju kosmētiku ar SPF.

Izvēloties krēmu, uzmanība noteikti jāpievērš derīguma termiņam, un vispareizāk izraudzīties līdzekli ar sev nepieciešamo funkciju, piemēram, mitrinošais krēms ar SPF. Vasarā jāuzmanās, lai sastāvā nebūtu antioksidanti, jo saulē tie oksidējas un var izsaukt alerģiskas ādas reakcijas.